top of page
mavi.png

PRP

Ameliyatsız yüz gençleştirme işlemlerinden Prp kişiden alınan bir tüp kanın santrifüj işleminden sonra platelet denilen kanın pıhtılaştırıcı hücrelerinin ayrıştırılıp konsantre bir şekilde plazma içinde elde edilmesidir.Plateletler vücudumuzdaki hasar görmüş dokuların onarımı ve de hızla iyileşmesini sağlamak için  “büyüme faktörlerini” yapısında bulunduran kan bileşenleridir. Dokularımızda bir hasar oluştuğu anda kanımızdaki plateletler bu bölgede toplanarak hızlı bir onarım sürecine girerler, Prp uygulamanın temel amacı ise bu hedef dokuya kan dolaşımı ile taşınabilecek olandan çok daha fazla sayıda plateleti sağlayabilmektir. Bu sayede hasarlı dokunun onarımı daha hızlı ve daha iyi bir şekilde olur. Çünkü bu yöntem ile elde edilen plateletlerin yoğunluğu kandakinden 2 ila 4 kat fazladır. Derinin % 5 lik üst tabakası ayda bir kendini yenilerken alttaki deri kendini hiç yenilemez ve yaşlanır. Yaşlanan deride lazer, peeling gibi yöntemlerle hafif bir hasar oluşturulur ve bu hasar cildi hızla iyileştirmek için tetikleyici bir güç olarak etki eder. Bu tetikleyici güç birçok büyüme faktörü ve onarım sürecini hızlandıran mediyatörlerin salınmasına neden olur. Prp zaten bu mediyatör ve büyüme faktörleri konsantre bir şekilde verildiğinden ciltteki iyileşme ve onarım en etkin ve en hızlı bir şekilde yapılabilir.

Prp nasıl yapılır ?

Özel tüplere alınan kanın santrüfüj ile ayrıştırılmasından elde edilir. Bu elde edilen plateletten zengin plazma içeriği kişinin cildine mikro enjeksiyonlar şeklinde geri . İşlem öncesi lokal anestetik krem uygulaması ve buz tatbiki hasta konforunu artırır. İşlem 15- 20 dk sürer.

Vücudun Hangi Bölgelerine Prp Uygulanabilir ?

Prp en fazla yüz, boyun ve saçlı bölgeye uygulanır. Ayrıca dekolte bölgesi, eller, bacak içleri ve kollar gibi diğer vücut bölümlerine de uygulanır.

  • Lazer/peeling gibi uygulamalardan hemen sonra, derinin hızla iyileşmesini sağlamak,

  • Deride yaşlanma ve foto hasara bağlı oluşan kırışıklıkların azalmasını, cildin esneklik ve parlaklığın yeniden kazandırılmasını sağlamak,

  • Kronikleşmiş yaralarda iyileşme sürecini hızlandırmak için uygulanır,

  • Saç dökülmesini engellemek gibi amaçlarla estetik olarak uygulanır.

Deriyi gençleştirici etkisi prp uygulamanın hemen sonrasında parlak ve canlı bir görünümle belirgin hale gelir.

Ciltte Parlaklık Ne Zaman Görülür ?

Uygulama sonrası erken dönemde ciltte sağlıklı ve parlak bir görünüm ortaya çıkar. Daha sonra bu parlak görünümünde biraz gerileme olur, ancak bir kaç uygulamadan sonra ciltteki iyileşme daha belirgin hale gelir.

bottom of page